Definicje wyrazów na literę D

Definicja słowa: dakarczycy
(...) Dakar był ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym. Wraz z rozwojem miasta, słowo "dakarczyk" zaczęło być używane coraz częściej.W XX wieku, wraz z rozwojem transportu i migracji ludności, słowo "dakarczyk" zaczęło być używane także w innych częściach świata, szczególnie w krajach francuskojęzycznych. W Polsce, słowo to pojawiło się w języku potocznym i literaturze dopiero w latach 80. XX wieku, wraz z rozwojem kontaktów polsko-senegalskich i wzrostem zainteresowania kulturą afrykańską.Użycie słowa (...)

Definicja słowa: dagerotypujące
(...) sekund do kilku minut, w zależności od warunków oświetleniowych.Zalety i wady dagerotypowaniaDagerotypowanie było techniką bardzo innowacyjną w swoim czasie, ponieważ umożliwiało uzyskanie bardzo wyraźnego obrazu. Jednak proces ten był również skomplikowany i wymagał specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu. Ponadto, dagerotypy były wytwarzane tylko na pojedynczych płytach, co sprawiało, że były one unikatowe i drogie. Dlatego też dagerotypowanie nie było popularne wśród zwykłych ludzi, a głównie wykorzystywane (...)

Definicja słowa: daktyliczne
(...) literaturze i muzyce jest wykorzystywane w celu uzyskania odpowiedniego rytmu i melodyjności. Jest to również ważny element poezji antycznej i klasycznej, a dzięki swojej dźwięczności i rytmiczności nadal jest wykorzystywane w twórczości współczesnej.

Definicja słowa: daktylicznego
(...) już wspomniano, słowo "daktyliczne" jest również używane w kontekście poezji. W poezji daktylicznej wers składa się z trzech sylab, z których pierwsza jest długa, a dwie kolejne krótkie. Taki rytm jest charakterystyczny dla poezji starogreckiej i łacińskiej, jednak występuje także w poezji współczesnej. Przykładem wiersza daktylicznego może być popularna rymowanka "Lokomotywa" Juliana Tuwima.Daktyliczne w języku potocznymW języku potocznym słowo "daktyliczne" często jest używane w przenośnym znaczeniu, (...)

Definicja słowa: dachowalibyście
(...) to zdarzenie, które może mieć miejsce w wyniku wypadku drogowego lub nieprawidłowego manewrowania pojazdem. Samo słowo "dachować" pochodzi od słowa "dach", czyli najwyższej części budynku, która chroni go przed opadami atmosferycznymi. W przypadku pojazdów, dach pełni rolę ochronną dla pasażerów, jednak w sytuacji dachowania, staje się on przyczyną niebezpieczeństwa.Dachowalibyście jest formą trybu przypuszczającego, która wyraża hipotetyczną sytuację, w której dany pojazd mógłby przewrócić się na dach. (...)

Definicja słowa: dajmoniony
(...) antagonistami w opowieściach. Wiele postaci w tych dziełach posiada również swojego dajmoniona, który jest uosobieniem ich siły lub słabości.W niektórych kulturach i religiach dajmoniony są również postrzegane jako istoty zła, które próbują wprowadzić ludzi w pokusę i odwieść od drogi prawości. W takim kontekście dajmoniony są często kojarzone z diabłem lub szatanem, a ich obecność jest uważana za niebezpieczną i destrukcyjną.Podsumowując, dajmoniony to wszechstronne pojęcie, które ma swoje korzenie w (...)

Definicja słowa: daczowa
(...) lub czerwonego, który jest charakterystyczny dla dachówek. W niektórych regionach Polski słowo daczowa jest również używane jako synonim słowa "czerwony".PodsumowanieDaczowa jest odmianą słowa daczowy, które wywodzi się z języka niemieckiego i jest używane w języku polskim od XIX wieku. Słowo to jest związane z dachówkami i jest często spotykane w literaturze oraz w języku potocznym. Może oznaczać coś związanego z dachem lub kolor czerwony. Dzięki swojej bogatej historii i zastosowaniu w różnych kontekstach, (...)

Definicja słowa: dackimi
(...) bogatej historii, który ewoluował wraz z rozwojem kultury i społeczeństwa. Na przestrzeni wieków był on wpływany przez różne języki i dialekty, co spowodowało powstanie wielu odmian i dialektów dackiego. Najważniejszymi odmianami są: południowa, północna, wschodnia i zachodnia. Każda z nich charakteryzuje się pewnymi cechami fonetycznymi, gramatycznymi oraz leksykalnymi. Dackimi jest językiem o rozbudowanej strukturze gramatycznej, co czyni go trudnym w nauce dla osób, które nie są rodzimymi użytkownikami. (...)